Ana Sayfa Sosyal Medya Yeni Başlayanlar İçin Twitter Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Twitter Rehberi

0
Yeni Başlayanlar İçin Twitter Rehberi

Hanife Erciyas Blogunda yine yeni bir yazı ile karşımızda. Yazının konusu kısaca Twitter. Hanife bu yazısında, Twitter nedir? Twitter nasıl kullanılır? Tweet, Retweet, feed, handle, mention vb terimler ne anlama gelir gibi konulara cevap vermiş. Huzurunuzda kendise teşekkür edip, eline sağlık diyorum.

Bende kendisinin affına sığınarak =))  (Nişanlım olur kendileri) =)) Yazının bir kısmını burada yayınlıyorum. Geri kalan kısmı için Hanife’nin Bloguna bakmanız gerekmekte. =)

Twitter nedir?

Kullanıcıların, Maksimum 140 karakter ile, düşüncelerini, haber ve bilgileri, esprileri paylaştıkları bir platform. Twitter Global iletişimi ucuz ve ölçülebilir bir hale getiriyor. Profilinizi eğer özel yapmadıysanız, dünyadaki herhangi bir Twitter kullanıcısı yazdıklarınızı görebilir. Kullanıcılar ilgilerini çeken diğer kullanıcıları (follow) takip edebiliyorlar.

Twitter’da, birisini takip etmek için arkadaşlığı kabul etmeye gerek yok, fakat yine de küçük öbekler halinede konuşmak ve etkileşim kurmak için gerekiyor.

İlk adım, Twitter argolarına hakim olmak ve anlamaktır. Belli kelimeler ve Jargonlar var, belki geçerken bir şekilde görürsünüz. Bu terimler ve kısaltmaları bu networkü anlamak için oldukça önemli.

  • Tweet: 140 karakter mesaj.
  • Retweet (RT): Bir başkasının tweetini tekrar paylaşmak.
  • Feed: Anasayfanızda gördüğünüz tweet akışı. Bu sizi takip eden kullanıcıların güncellemelerinden oluyor.
  • Handle: Kullanıcı adınız.
  • Mention (@): Bir tweette başka bir kullanıcının kullanıcı ismini refere ederek paylaşım yapmak. (@hanifeerciyas). Kullanıcılar @mention yapıldığında otomatikman bilgilendirilir. Bu kamusal alanda, diğer kullanıcılar ile tartışmalar yürütmenin bir yoludur.
  • Direct Message (DM): İki kişi arasındaki 140 karakterlik özel mesaj. Sadece sizi takip edenlere DM gönderebilirsiniz.
  • Hashtag (#): Bir sohbet konusu belirlemek veya daha büyük bağlantılı tartışmaya katılmak için bir yoldur (Örn: #politics, #tarkan). Hashtag diğer kullanıcıların konulara göre sizin tweetlerinizi bulmalarını sağlayan bir keşif aracıdır. Siz ayrıca, hashtag’ e tıklayarak, bahsi geçen tweetleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Bu şekilde takip etmediğiniz kullanıcıların tweetlerini dahi görebilirsiniz.

Twitter büyük bir online sözlüğe sahip, siz geri dönüp refer edebilirsiniz.

Twitter temel kurallarını okuyabilirsiniz ama unutmayın ki Twitter deneyim gerektirir. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok eğlenceli ve zengin kaynaklı olacaktır.

Yazının geri kalan kısmı daha fazla bilgi içermekte. Okumak için tıklayın.

 

Önceki İçerik Windows Server 2012 RC Download
Sonraki İçerik Microsoft Sertifikasyonları
Erdem Çilingiroğlu - Sakarya / 1984 Bilgisayar ile ilk tanışmam İlkokul 4. sınıf yaz tatilinde oldu. 286 SX Renksiz ekran bir Acer Notebook ile zehirlenmeye başlıyordum. MS-DOS, PW ve 2 adet oyundan (Home Alone I ve Futbol) ibaretti. PW'de (Professional Write) ablamla dönem ödevi yazar, oyun oynardım. Mouse olmadan Windows 3.1 deneyimi. Anlatılamaz. Sonrasında mouse ile ilk tanışmalar.. Deprem ve depremin bir süre sonrasına kadar bilgisayarsız geçen 3 sene. Saati 500 Bin Lira (Yeni 50 Kuruş) para yatıraraktan İnternet Cafe'lerde geçen bir hayat, tabi okulun asılması vb.. =)) =)) Derken hayatım şekilleniyordu. Sanırım "Benim işim Bilişim" olacaktı. =) Sektörden çoğu arkadaşımın kurduğu bir cümleyi bende kurmak istiyorum. Kendimi "Sisteme aşık birisi" olarak tanımlayabilirim. Yeni konular hakkında bilgi sahibi olmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.