Erdem Admin

Paylaş:
Wordpress 6.4 ile neler geliyor

WordPress 6.4 final sürümü dün gece yayınlandı. Bu sürüm 2023’ün üçüncü büyük sürümü ve önemli yeni özellikler, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleriyle birlikte sunuldu.

Bu yazıda sizlere WordPress 6.4’te neler geleceğini ayrıntılar ve ekran görüntüleri ile göstereceğim.

Yeni Varsayılan Tema: Yirmi Yirmi Dört

Her yıl yeni bir varsayılan tema eklemek bir WordPress geleneğidir. Genellikle yılın son sürümüyle birlikte gelir.

WordPress 6.4 ile yeni varsayılan tema olarak; Twenty Twenty-Four ile birlikte geliyor.

Önceki varsayılan temanın (Yirmi Yirmi Üç) tasarım felsefesini sürdüren yeni tema, kutudan çıktığı haliyle minimalist bir düzene sahip olacak.

Ancak minimalist görünümünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu güçlü tema özelliklerle dolu.

Site Düzenleyiciyle iyi çalışacak şekilde tasarlanmış ve aralarından seçim yapabileceğiniz 8 stil çeşidiyle birlikte geliyor.

Yazı veya Sayfa hazırlarken, Sayfa Düzenleyici ile kullanabileceğiniz düzinelerce WordPress blok modelini de içeriyor.

Bu Modeller, bölümlerin tamamını sayfalarınıza hızlı bir şekilde eklemenize yardımcı olan birkaç bölüm modeli ile birlikte gelir.

Lightbox Açılır Penceresi ile Görüntüleri Büyütün

WordPress görsellerinizi bir Lightbox açılır penceresinde mi açmak istiyorsunuz?
WordPress 6.4, kullanıcıların yazılarındaki ve sayfalarındaki resimler için ışık kutusu açılır pencerelerini etkinleştirmesine olanak tanıyor.

Bir görsel ekledikten sonra, onu Lightbox penceresinde açmak için blok ayarları altındaki “Tıklandığında genişlet” seçeneğini ile aktif ya da pasif hale getirebilirsiniz.

Bu özellik ile, kullanıcılarınızın sayfadan ayrılmadan görselleri büyütmesine olanak tanınmaktadır.

Hala çok basit ve gelişimin ilk aşamalarında. Örneğin; Galeri bloğu için bunu galerinin tamamı yerine her bir görüntü için ayarlamanız gerekir.

Daha güzel resim galerilerine ve daha iyi bir kullanıcı deneyimine ihtiyacınız varsa; Paralı eklentilerden olan Envira Gallery veya NextGen’i kullanmanızı öneririm. Bu eklentiler, en iyi Galeri eklentilerindendir ve size Lightbox Açılır kutuları, Slayt Gösterileri, daha fazla Galeri Stili ve hatta daha fazlasını içeren WordPress Fotoğraf Galerisi Eklentileridir.

Geliştirilmiş Komut Paleti

WordPress 6.3, kullanıcıların CTRL+K klavye kısayolunu kullanarak komutları hızlı bir şekilde yazmasına olanak tanıyan yeni bir komut paleti aracıyla birlikte geldi.

WordPress 6.4, araçta çeşitli iyileştirmeler ve yeni klavye kısayollarıyla birlikte gelecek. İlk olarak, öğeleri biraz daha koyu hale getiren ince bir tasarım güncellemesi var.

İkinci olarak bloklarla çalışmaya yönelik yeni komutlar ve eylemler eklendi. Komut paletinden blokları çoğaltabilir, dönüştürebilir, silebilir veya ekleyebilirsiniz.

Örneğin, artık birden fazla blok seçebilir ve bunları komut paletini kullanarak dönüştürebilirsiniz.

Blok Düzenleyici Geliştirmeleri

Bu sürüm öncelikle mevcut site ve blok düzenleyici özelliklerinin iyileştirilmesine ve genişletilmesine odaklanmaktadır. Gutenberg (Blok Düzenleyicisinin proje adı) projesinin daha çok işbirliğine odaklanacak 3. aşamasının temeli atıldı.

WordPress 6.4, birkaç Gutenberg sürümünü, çekirdek sürümde birleştirecek. Her biri birçok yeni özellik ve geliştirme içeriyor.

Aşağıda Blok Düzenleyicideki en dikkat çekici geliştirmelerden bazıları yer almaktadır.

Grup Bloğu için Arka Plan Resimleri

Blokları gruplamak, gönderide veya site düzenleyicide bir düzenin farklı bölümlerini oluşturmanın en kolay yolu.
Daha önce kullanıcılar tüm grup bloğu için yalnızca arka plan ve metin renklerini seçebiliyordu. WordPress 6.4 ile ayrıca bir arka plan resmi ayarlamanıza da olanak tanıyor.

Parant / Child (Ebeveyn / Çocuk) Blokları için Geliştirilmiş Araç Çubukları

Alt blokları olan bloklarla çalışırken, siz blokların arasında dolaşırken araç çubuğu da hareket etmeye ve değişmeye devam etti.

Bu, Gezinme, Liste ve Alıntı gibi bloklar için ideal bir kullanıcı deneyimi yaratmadı.

WordPress 6.4 artık alt araç çubuğunu otomatik olarak üst öğeye ekleyecek ve iç bloklarda dolaşırken tutarlı bir kullanıcı deneyimi yaratacak.

Anahat / Liste Görünümü Yenilendi

Liste görünümü, site/blok düzenleyicide sayfanızın veya gönderi düzeninizin hızlı bir özetini gösterir.

WordPress 6.4 yeni özellikler ekleyerek liste görünümünü iyileştirecek.

İlk olarak, artık Grup bloklarını liste görünümünde yeniden adlandırabilirsiniz. Bu, her grup bloğunun ne yaptığını belirlemenize yardımcı olacak ve düzenlerinizi daha okunabilir hale getirecektir.

KİŞİSEL NOT: Buradaki Türkçeleştirmede hata olduğunu düşünüyorum. “Yenile” yerine “Yeniden Adlandır” daha iyi bir seçim olabilirdi.

Bakınız: Resim 8 – 1 numaralı bölüm

Ayrıca artık görsellerin ve galeri bloklarının önizlemelerini de gösteriyor.

Bu son derece faydalı bir özellik ve anahat görünümünü her zamankinden çok daha kullanışlı bir araç haline getiriyor. Daha önce sadece ‘Resim’ yazıyordu ve bloğu seçmek ve orada hangi resmin bulunduğunu görmek için tıklamanız gerekiyordu. Bakınız: Resim 8 – 2 numaralı bölüm

 

Geliştirilmiş Model Yönetimi

Önceki WordPress sürümünde, Yeniden Kullanılabilir Bloklar Modeller ile birleştirildi ve site düzenleyicisine yeni bir Model Yönetimi ekranı eklendi.

WordPress 6.4, site düzenleyicideki Model yönetiminde iyileştirmelerle birlikte geliyor.

Artık yeni bir model oluştururken Model Kategorileri ekleyebileceksiniz.

 

 

 

 

 

Model oluşturma yöntemi WordPress’te aynı görünecektir.
Site Düzenleyicisi’nin içindeki Modeller sekmesi artık kalıplarınızı kategoriler halinde düzenlenmiş olarak gösteriyor.

Bağlantı Önizlemede Yeni Sekmede Aç

Önceki WordPress sürümünde “Yeni Sekmede Aç” seçeneği → Bağlantı Önizleme Modu (WordPress’e bir bağlantı eklediğinizde görünen açılır pencere) altındaki Gelişmiş alt menüsüne taşınmıştı.

Bu, kullanıcıların bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmak için fazladan birkaç tıklamaya ihtiyaç duyduğu anlamına geliyordu.

Kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak, bağlantı önizleme moduna, kullanıcıların bir bağlantıyı yeni bir sekmede kolayca açmasına olanak tanıyan yeni bir onay kutusu eklendi.

Bu yazımın WordPress 6.4’teki yenilikleri ve hangi yeni özellikleri denemeniz gerektiğini keşfetmenize yardımcı olacağını umuyorum. Site editöründe yapılan tüm değişiklikler heyecan verici.

Bu yazımı beğendiyseniz, arkadaşlarınız ile de paylaşmayı unutmayın.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts