Erdem Çilingiroğlu

Paylaş:
Windows Bilgisayara MAMP Kurulumu & Wordpress için Veritabanı Oluşturma

Giriş ve MAMP Uygulamasının Tanıtılması

İlk etapta Hosting ve Domain almayacak yani Online kurulum yapmayacak arkadaşlarımız için kendi bilgisayarlarımızda nasıl WordPress kurabileceğimizi göstereceğim. Bu işleme biz Lokal Ortamda Kurulum diyoruz.

Kendi bilgisayarımızda WordPress çalışmaları yapıp, testler gerçekleştirmek için bilgisayarımıza Web Sunucu (Web Server) rolü kazandırmamız gerekmekte. Bilgisayarımızın PHP Yazılım dilini derleyebilmesi ve MySQL Veritabanı çalıştırabilmesi gerekmekte. Bunun en kolay yolu ise MAMP gibi uygulamalardan faydalanmaktır. MAMP Uygulaması birkaç tıklamayla macOS ve Windows bilgisayarlara kurulabilen ücretsiz, yerel bir sunucu ortamıdır. MAMP Uygulaması WordPress’i kendi bilgisayarlarımızda test etmek veya geliştirme amacıyla çalıştırmak için ihtiyaç duyulan tüm araçları sağlar.

Bu arada MAMP haricinde XAMPP, WAMP gibi farklı uygulamalar da yer almakta. Genel çalışma prensibi aynı olmakla birlikte daha fazla bilindiği için ben MAMP uygulamasını kullanmaktayım. Şimdi kullandığınız İşletim Sistemine yönelik derse geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts