WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklar

6
5218
WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklar

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklar ı açıklamaya çalışacağım.

WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklar

 

Hazırlamış olduğum aşağıdaki tablo sayesinde ihtiyacınıza yönelik WordPress seçeneğini tercih edebilirsiniz.

 

WordPress.org WordPress.com
Özel Barındırma WordPress yazılımını indirebilir ve istediğiniz firmada barındırabilirsiniz. WordPress.com sunucularında barınır.
Ücretli mi? WordPress yazılımını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Hosting ve Domain için yıllık ücret ödersiniz. WordPress Beginner Paket ücretsizdir. Çeşitli özellikler sunan paketleri yıllık 99$ dan başlar. Ücretsiz sürümde adres: isminiz.wordpress.com şeklinde olur.
Temalar Ücretli ve Ücretsiz binlerce tema mevcut. Ücretli ve Ücretsiz 200+ tema. Özel tema yükleyemezsiniz.
Eklentiler Onbinlerce eklentinin olduğu Eklenti Dizininden seçim yapabilirsiniz. Özel eklenti yükleyebilirsiniz. WordPress Enterprise üyeliği ile 100 e yakın eklenti. Özel eklenti yükleyemezsiniz.
Para Kazanma/Reklam Eğer para kazanmak isterseniz blogunuza reklamlar ekleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümde reklam ekleme yoktur. VIP ya da Enterprise sürümde vardır.
Güncelleme ve Bakım Blogunuzu kendiniz günceller ve bakımını yaparsınız. Güncelleme ve Bakım işlemleri wordpress.com ekibi tarafından yapılır.
Depolama Alanı Çalıştığınız hosting firması ile alakalıdır. Ödeyeceğiniz ücret ile orantılı olarak artar. Ücretsiz sürümde 3 GB Ücretli Sürümlerde 13 GB ve ya Sınırsız Alan seçeneği vardır.
Kod Değişikliği Sitenizin tüm kodlarına müdahale edebilirsiniz. Site kodlarına müdahale edemezsiniz.
Ziyaretçi Trafiği Kazanımı Günün Blogları ve Etiketleri sayesinde ekstra ziyaretçi trafiği kazanabilirsiniz.

 Linkler:

WordPress.org
WordPress.com

[box type=”success”] Kişisel Notum: Ben tamamen WordPress.org ciyim. 🙂 Çünkü tamamen kişiselleştirebiliyor ve kendi sunucularınızda barındırabiliyorsunuz. 😉 [/box]

Önceki İçerikwordpress.com nedir?
Sonraki İçerikİngiltere’deki Yabancı Dil Okulları
Erdem Çilingiroğlu - Sakarya / 1984 Bilgisayar ile ilk tanışmam İlkokul 4. sınıf yaz tatilinde oldu. 286 SX Renksiz ekran bir Acer Notebook ile zehirlenmeye başlıyordum. MS-DOS, PW ve 2 adet oyundan (Home Alone I ve Futbol) ibaretti. PW'de (Professional Write) ablamla dönem ödevi yazar, oyun oynardım. Mouse olmadan Windows 3.1 deneyimi. Anlatılamaz. Sonrasında mouse ile ilk tanışmalar.. Deprem ve depremin bir süre sonrasına kadar bilgisayarsız geçen 3 sene. Saati 500 Bin Lira (Yeni 50 Kuruş) para yatıraraktan İnternet Cafe'lerde geçen bir hayat, tabi okulun asılması vb.. =)) =)) Derken hayatım şekilleniyordu. Sanırım "Benim işim Bilişim" olacaktı. =) Sektörden çoğu arkadaşımın kurduğu bir cümleyi bende kurmak istiyorum. Kendimi "Sisteme aşık birisi" olarak tanımlayabilirim. Yeni konular hakkında bilgi sahibi olmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

6 YORUMLAR

 1. Erdem abi bende bir ekleme yapayım. WordPress.com’dan paket satın aldığın zaman kişiselleştirme yapabiliyorsun.Ayrıca WordPress.org’da olmayan bazı özelliklere de sahip oluyorsun en yeni sürümler ilk orada güncelleniyor ama sonuç olarak seninde dediğin gibi WordPress.org candır 🙂

  • Eklemen için teşekkür ederim Serkan. Ama bence WordPress.com da olup ta WordPress.org de olmayan bir özellik yok gibi. Sadece WordPress.com ile açmış olduğun bloglarda blogun takip alırsa seni günün blogu ya da günün etiketleri gibi bir bölümden sitene hit kazandırma mevcut. Backup vb. zaten eklentilerle çözülebilen konular. Tema desteği sınırlı. Kalkıp ta tema sitelerinden temalar alıp o temayı entegre edemiyorsun vb.

   Ama özellikle Erdem Abi şu yok dediğin bir özellik varsa onu duymayı ve kendimi güncellemeyi çok isterim kardeşim. Saygılarımla,

 2. merhaba
  wordpress.com da kurduğum bir blog var ama istediğim temayı kullanamıyorum. birkaç sorum olacak
  1-Yazıları .org a kaydırsam çok meşakatli olur mu ileride yönetmesi?
  2-ismimi aldım, blogu .org’a kaydırsam hostingi yine wordpressten alsam mı daha iyidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.