Erdem Çilingiroğlu

Paylaş:

Merhabalar,

Bu yazımda SCCM 2012 ile yeni bir rapor oluşturmaya çalıştırdığımızda aldığımız “Report Building 2.0 is not installed” hatasının çözümü ile ilgili çözümü sizinle paylaşıyor olacağım.

SCCM 2012 ile Monitoring > Reporting > Reports > Create Report kısmına gelip yeni bir rapor hazırlamak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşmanız olasıdır. Aynı şekilde mevcut olan bir raporu düzenlemek istediğinizde de aşağıdaki hatayı alırsınız.

[box color=”orange” icon=”flag”] “Report Building 2.0 is not installed as a click-once application on report server ‘-FQDN of your server-‘. Go to ‘http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=66ab3dbb-bf3e-4f46-9559-ccc6a4f9dc19’ for download information.” [/box]

 

Bu hatanın nedeni SCCM 2012 nin varsayılan olarak Report Builder 2.0 desteği ile gelmesi. Eğer SQL Server 2008 R2 kurulumu yaptıysanız. Report Builder 3.0 desteği ile gelir.

Aşağıdaki Technet makalesi bu konuyu açıklamıştır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg712698.aspx#BKMK_SQLReportingServices

Bu hata ufak bir Registry değişikliği ile çözülebilir.
Start > Run > Regedit diyerek Registry Editor un açılmasını sağlayın. Aşağıdaki Registry yoluna gidin.[box color=”orange” icon=”flag”]HKLMSoftwareWow6432NodeMicrosoftConfigMgr 10AdminUIReporting [/box]

ReportBuilderApplicationManifestName anahtarını 2 kere tıklayarak açın. Data değerini “ReportBuilder_2_0_0_0.application” dan “ReportBuilder_3_0_0_0.application” olarak değiştirin.

Bu değişikliği yaptıktan sonra SCCM Console’u açarak yeni bir rapor oluşturmayı ya da mevcut bir raporu düzenlemeyi deneyin. Sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Not: Eğer anahtarı değerini değiştirmenize rağmen hala aynı hatayı almaya devam ediyorsanız; SCCM Console unu kapatın ve tekrar açın.

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts