Office 365 Geçişlerinizde DNS Hizmeti Sağlayan Firmaların Önemi

0
4886

Office 365 Geçişlerinizde (Lync Online dahil) aşağıdaki Domain Satan firmalar dışında sorun yaşadığınız ve yaşamadığınız firmaları söyler misiniz? Sorun yaşadığınızda nasıl bir önlem aldınız? Ben kendi deneyimlerim ile başlıyorum.

Alastyr: Hosting için çalıştığım firma. DNS Sağlayıcı olarak kullandığımda ise; Exchange Online ile ilgili gerekli kayıtlarda sorun yaşamadım. Fakat Lync Online için gerekli SRV kayıtlarında çözüm sağlayamadık. Fakat çok ilgili bir firma teknik destek taleplerinize çok hızlı bir şekilde cevap veriyorlar.

İsimtescil: Exchange Online ile ilgili gerekli kayıtlarda sorun yaşamadım. Fakat Lync Online için gerekli SRV kayıtlarında sorun yaşadım. Çözemediler. Office 365 için DNS Hosting arayışına başladım 🙂 Artık isimtescil ile çalışmam zor gözüküyor.

Godaddy: Konu etmeye hiç gerek yok. Zaten Office 365 için önerilen firmalardan birisidir kendisi. Yaptığım testte sorun yaşamadım. Yanlış hatırlamıyorsam 10 dk gibi bir süreçte tüm kayıtlar yayınlanmış ve Office 365 kurulumunu tamamlamıştım.

ResellerClub: Mehmet Şahin Kuru kardeşim sayesinde bir test gerçekleştirme fırsatı buldum. Kendisi bir domain ve panel tahsis etti sağolsun. Tüm SRV, MX, TXT, CNAME vb. kayıtların yayınlanması 15-20 dk arasında bir süre aldı.

Cloudns.net: İsimtescil ile yaşadığım DNS sorunları nedeni ile Ücretsiz olarak hizmet sağlayan Cloudns.net sitesini de denedim. İlk oluşturmam gereken TXT kaydı 1 dk gibi bir sürede yayınlandı ve Office 365 Etki Alanı kurulumunda ikinci adıma geçebildim. Şimdi diğer kayıtları oluşturdum. TXT kaydı hariç diğer tüm kayıtlar 3 dk gibi bir sürede yayınlandı. TXT ile ilgili girdiğim kayıtta şimdi boşluk yerine virgül kullanarak deniyorum. (v=spf1 include:spf.protection.outlook.com -all / v=spf1,include:spf.protection.outlook.com,-all)

Natro: Bazı kayıtları kendimiz girebiliyoruz. Fakat SRV kayıtları için Ticket açmak gerekiyor. Kayıtlar ile ilgili Ticket işlemleri ve DNS Yayınlanmaları dahil 1,5 gün uğraştık. Sonuç olumlu.

Microsoft Online: Bu hizmeti eğer paketiniz uygunsa kullanabiliyorsunuz. (Küçük İşletme, Küçük İşletme Ekstra paketleri gibi) NS leri Microsoft Online Sunucularını göstererek (ns1.bdm.microsoftonline.com) Tüm kayıtların Microsoft tarafından yönetilmesini sağlıyorsunuz. Kayıtları Microsoft oluşturuyor. Sıfır sorun ile Exchange ve Lync servisleri sorunsuz çalışmakta. NS lerin yönlenmesinden sonra tüm kayıtların açılması ve yayınlanması bir kaç dakika sürdü.

NOT: Sizler de test ettiğiniz firmalar ile ilgili görüş bildirmek isterseniz hep birlikte bu yazıyı güncelleyebiliriz. Ya da mevcut DNS Hizmeti aldığınız firmalardan bana kullanıcı adı ve şifre atayabilirseniz sizlerle birlikte testler gerçekleştirebiliriz. Böylelikle Office 365 geçişi yapmak isteyen Sistemciler için yararlı bir kaynak oluşturmuş oluruz.

Saygılarımla,

Önceki İçerikWindows Kurulumunda 0x80300024 Hatasının Çözümü
Sonraki İçerikWindows 8.1 Tam olarak kapanmıyor – Uyku durumuna geçiyor!
Erdem Çilingiroğlu - Sakarya / 1984 Bilgisayar ile ilk tanışmam İlkokul 4. sınıf yaz tatilinde oldu. 286 SX Renksiz ekran bir Acer Notebook ile zehirlenmeye başlıyordum. MS-DOS, PW ve 2 adet oyundan (Home Alone I ve Futbol) ibaretti. PW'de (Professional Write) ablamla dönem ödevi yazar, oyun oynardım. Mouse olmadan Windows 3.1 deneyimi. Anlatılamaz. Sonrasında mouse ile ilk tanışmalar.. Deprem ve depremin bir süre sonrasına kadar bilgisayarsız geçen 3 sene. Saati 500 Bin Lira (Yeni 50 Kuruş) para yatıraraktan İnternet Cafe'lerde geçen bir hayat, tabi okulun asılması vb.. =)) =)) Derken hayatım şekilleniyordu. Sanırım "Benim işim Bilişim" olacaktı. =) Sektörden çoğu arkadaşımın kurduğu bir cümleyi bende kurmak istiyorum. Kendimi "Sisteme aşık birisi" olarak tanımlayabilirim. Yeni konular hakkında bilgi sahibi olmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.