gws_rd=cr nedir?

gws_rd=cr nedir?

Son zamanlarda google.com adresine girdiğinizde Tarayıcınızın adres satırındaki adresin https://www.google.com.tr/?gws_rd=cr şeklinde olduğunu fark etmişsinizdir.

 

 

 

google-gws-rd-cr
gws_rd=cr

 

Buna gws_rd=cr virüsü diyenlerde var tabi ama aslında durum öyle değil. Yani gws_rd=cr virüs değil. Gelin harflerin açılımına bakalım.

gws: Google Web Server
rd: Redirect
cr: Country

Yani temelde siz google.com sitesini ziyaret ettiğinizde Google sizi ülkenize göre bir Google Web Sunucusuna Yönlendiriyor. Bu adresin çıkması bu yüzden.

Çözüm: www.google.com.tr

“gws_rd=cr nedir?” üzerine 28 yorum

 1. internetten bir program indirdim, anti virüs uyarı verdi, başka bir siteden aynı programı indirdim kurulumunu yaptıktan sonra çıktı, mobilde de benzer uzantısı var.

  • Merhaba,

   Yazımda bahsettiğim gibi her hangi bir programdan dolayı değil de Google’ın kendiliğinden gelen bir adres eklentisi. Bende spy tarzı bir uygulamadır diye bilgisayarı taradım vb. Ama daha sonra Google Forumlarından gördüğüm bilgiyi blogumda paylaşmak istedim.

   Saygılarımla,

 2. Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Kaç zamandır dikkatimi çekiyordu da bir araştırmak nasip olmamıştı. Bugün baktım sayende hallettim. 🙂

  • Rica ederim. Bende ilk fark ettiğimde ilginç gelmişti. Yurtdışı ve Google forumlarına bakarak öğrenmiştim.

 3. Araştırmanıs için teşekkür ederim. Bu çalışma sonucu belki benim problemimi çösmeme yardımcı olabilecek : bir site değil, alman veri tabanlı olsa gerek, bir link adresimis var ve girmek istediğim saman Google almanya sayfasını açıyor ve hakkında bahsettiğinis açıklama ile veriyor : acaba, hakkında bahsetmiş olduğunus açıklama ile bağlantılı bir çösüm link adrese girmeme isin verebilecek mi ?? (üsgünüm, “s” kullanmak sorundayım. Klavye çalışmıyor.)

Yorumlar kapalı.