Erdem Çilingiroğlu

Paylaş:
Candy Crush logo

Bu yazım; Eminim ki hemen hemen herkesin bildiği bir oyun hakkında olacak. Candy Crush Saga.

Neden bu oyun ile ilgili yazıyorum? Oyunu yaklaşık 11 aydır oynuyorum. Oyun kesinlikle bağımlılık yapıyor. Zaten 11 aydır oynadığımdan anlayabilirsiniz. 🙂 Ama yazımın ilerleyen kısımlarında sizlere daha ilginç konulardan da bahsedeceğim. Evet neden yazıyorum demiştik. Oyunun 500 lü seviyelerine geldiğimde kendi kendime dedim ki “Erdem Candy Crush oyununu bitirdiğin gün oyun ile ilgili blogunda ufakta olsa bir yer vermelisin” İşte tamamen bu yüzden yazıyorum. Bugün itibari ile Candy Crush Saga’da 10 gündür geçmeye uğraştığım 530. Seviyeyi de bitirmiş bulunmaktayım.

Candy Crush King firması tarafından Nisan 2012 de Facebook için ve Kasım 2012 tarihinde de Akıllı Telefonlar (IOS ve Android) için duyuruldu. Mart 2013 verilerine göre Candy Crush aylık ortalama 46 milyon oyuncu ile Facebook’ta en popüler oyun olan Farmville 2 yi aştı.

Bu bilgileri verdikten sonra ilginç bir yöntem deneyeceğim. Önce sizinle yazımın benim sonuç bölümümü paylaşacağım. Bu bölümde 530. Seviyeye gelene kadar yaptığım bazı manyaklıkları, aptallıkları belki de sapkınlık diye tabir edeceğimiz davranışlarımdan bahsedeceğim. Ardından Candy Crush nasıl oynanır konusuna giriş yapıp yazımı birkaç Candy Crush ipuçları ile bitireceğim.

İşte başlıyoruz.

SONUÇ = ASLINDA BAŞLANGIÇ: (Arkadaşlar tekrar düşünün) 🙂

Oyunda son bölümü bitirmeye kadar geçen süreçte:

[checklist]
 • Oyuna 6 Nisan haftasında başladım. Bu haftanın ne önemi var? Çok değerli eşim Hanife Çilingiroğlu ile evlendiğimiz tarih. Balayında bile bazı zamanlar biz bu oyunu oynadık 🙂 Dedim ya 11 aydır oynuyorum diye. Yazıyı aslında keşke 6 Nisanda Evlilik yıldönümümüzde yazsaydım. 🙂
 • Samsung Note 2 telefonumla ya da eşimin IPhone telefonuyla Alafranga Tuvaletlerde oyun oynamak çok keyifli bir hal almıştı. (Laf aramızda eşimin de çok bölümünü geçtim.) Çoğu zor bölümü klozette otururken geçmişliğim vardır 🙂 Kimi insan gazete okur, kimi insan kitap. Belki ben de yeni bir grup insandan olmuştum. Tuvalette Candy Crush Oynayanlar Grubu. Malum Türk’ün aklı ya kaçarken ya da ….. gelir. Biliyorsunuz.
 • Belki aptallık kategorisine girer bu madde. İlk zamanlar oyun geçmek için para verip o ekstra hamlelerden, şekerlerden almışlığım vardır. Hele bir anıyı hiç unutmuyorum. Eşimle bayram için Nevşehir/Avanos yolundayken eşimin problem yaşadığı bir elde sadece 1 hamleye daha ihtiyacım vardı ve eşimin App Store una kredi kartı da bağlı olduğundan hemen bastım paraları 🙂 ekstra hamle satın aldım ve eli geçtim. Tabi bu arada eşim uyuyordu 🙂 Uyandığında eli geçtim ama 1,79 a mal oldu dediğimde eşimin yüzünü görmeliydiniz! 🙂 Seni Seviyorum Hanife Çilingiroğlu 🙂
 • Otobüste oynamak, işyerinde oynamak, evde oynamak. Kısacası her yerde oynamak = Bir standart olmuştu hayatta.
 • Oynama hakkı bitince telefonun saatini ileri almalar, Telefon Datalarını temizlemeler falan telefonda can bitti hadi bilgisayara geç durumları. Bilgisayarda oynarken telefonun canı dolmuştur. 🙂 Bunları hep yaşadım. Tüm Candy Crush oynayanlar da yaşamıştır.
 • En son keşfettiğim konu ise Candy Crush Hile leri. Hile yapmadım diye yalan söyler. Toplamda 10-15 seviye de hile yapmışımdır. Hileyi de yapmak için prensiplerim vardı. 🙂 Bir el beni 2 haftadan fazla uğraştırdıysa ve oyunu silme noktasına geldiysem hile yaptım. Yalan yok. Müsait olduğum ilk zamanda (Bugün/Yarın) da herkese Candy Crush Hile nasıl yapılır konulu bir yazı paylaşacağım.
 • Şuan bu yazıyla birlikte sanırım Candy Crush bağımlılığımdan kurtuldum. Darısı tüm Candy Crush bağımlılarına…
[/checklist]

Yazıyı okumaya devam 🙂 Hani demiştim ya sonuç aslında başlangıç olacak diye

Candy Crush Nasıl Oynanır?

Oyun tipik bir eşleştirme oyunu Atalarından olan Chain Shot (SameGame olarak ta bilinir ve eminim ki alttaki resimi görünce siz de hatırlayacaksınız.) gibi bir oyun.

Samegame Windows

Ya da daha güncel olarak Bejeweled, Jewel Mania ya da The Treasure of Montezuma 3 gibi.

Her seviyede farklı renkli şekerlerle dolu bir oyun tahtasıyla oyuna başlıyoruz. Amacımız en basit şekliyle dikey ve yatay olarak en az 3 ve daha fazla aynı renkte şekeri birleştirerek bir set oluşturmak. Her seviyede farklı zorluklar vardır. Mesela;

[checklist]
 • Belirlenen zamanda ya da verilen hamle sayısında istenen puana erişmek.
 • Bazı ellerde renkli şekerlerin üstü jöle kaplıdır. Bu jölelerin temizlenmesi
 • Bazı ellerde de çeşitli kombinasyonların ya da belirli renkte şekerlerin yok edilmesi istenir.
[/checklist]

Tabi tüm bu istenenleri yerine getirirken ilerleyen ellerde önünüze bazı zorluklar çıkacak. Renkli şekerlerinizi kaplayan çikolata, şekerleri yok eden girdap, Belirli hamle sayısına kadar yok edilmezse patlayan ve eli bitiren bomba gibi zorlaştıran etkenler bulunmakta.

Oyun esnasında temel amacın 3 ve ya daha fazla şekerin bir araya getirilerek bir set oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Oyunda 3 ten daha fazla şekeri bir araya getirirseniz bizlere yardımcı olacak bazı özel şekerlere sahip oluyoruz. Şimdi size bunları da anlatmaya çalışayım.

[checklist]
 • 4 tane şekeri bir araya getirirseniz Çizgili Şeker oluşur. Bu çizgili şeker dikey ya da yatay olabilir. Bu şeker patlatıldığında çizgilerin yönüne göre şekerin bulunduğu sütun ya da satırdaki tüm şekerler yok edilir.
 • 5 şeker yatay ya da dikey olarak birleştirildiğinde Renk Bombası elde edilir. Bu renk bombası ile birleştirilen renkteki şekerlerin tümü oyun tahtasından temizlenir.
 • Paketli Şeker: Bu şekeri yapmayı anlatacak cümle bulamadım. 🙂 O yüzden size alttaki resimde göstereceğim. Bu şeker patlayan şeker 🙂 Patladığında 8 şekerlik bir alanı yok ediyor.

Candy Crush Paketli Şeker

[/checklist]

Candy Crush İpuçları:

[checklist]
 • En sevdiğim birleşim. Renk Bombası ile Şeritli Şeker birleştirildiğinde çok güzel bir aksiyon oluyor 🙂 Kesinlikle deneyin.
 • Paketli Şeker ile Şeritli Şeker birleşimi de çoğu elde özellikle yapmaya çalıştığım birleşimlerdendir.
 • Renk Bombası ile Paketli Şekeri birleştirdiğinizde 2 kere Renk Bombası etkisi yapıyor.
 • 2 tane şeritli şeker birleşimi yatay ve dikey sıraları yok ediyor.
 • 2 tane paketli şeker birleşimi benim tabirimle atom bombası 🙂 Baya büyük bir alanda patlama yapıyor.
[/checklist]

GERÇEK SONUÇ: Size bir oyun macerasından bahsettim. Benim Candy Crush Saga maceramdan. Bu oyuna başladınız mı bilmiyorum ama yazımı okuduktan sonra başlayacaksanız bence başlamayın! Ama yok “ben de macera arıyorum. Senin yaşadıklarını yaşamak istiyorum” diyorsanız. O zaman size diyeceğim şey şudur “Hadi aç facebook ya da akıllı telefonunu ve oynamaya başla!”

Sevgiler

Erdem Çilingiroğlu

Yorum yapın

 1. mertali83 12 Ağustos 2014 at 19:57 - Reply

  şimdi 650 levelekadar çıktı 650 den 690 a olan bölümler yapılyor ben 83 levelim

 2. frlylm 23 Şubat 2015 at 14:23 - Reply

  845.bölümü biraz önce bitirdim.Şimdi güncelleme bekliyorum.
  Hani demişsiniz ya her oynayan en az bir kere bile olsa hile yapmıştır diye.Ben yapmadım.
  Canım çıktı,şeytan dürttü çoğu kez -araştır,nasıl yapıldığını öğren.Birkezden birşey olmaz diye – ama yapmadım

  • Erdem Çilingiroğlu 24 Mart 2015 at 11:07 - Reply

   Merhaba,

   Sizi tebrik etmek lazım ozaman. Tebrikler.

   • alev temur 28 Eylül 2015 at 17:03 - Reply

    149 daki kahverengi 2 adet üst üste olan şey nasil oluyor..bulamadim bir türlü..lütfen yardim

    • Erdem Çilingiroğlu 04 Ekim 2015 at 19:12 - Reply

     Merhaba 149. Elde 1 tane bomba şeker, 15 çizgili şeker ve 99 tane mavi şekeri patlatmak zorundasınız. Oldukça zor bir eldir. 5li Şeker yapıp, Çizgili şeker birleştirerek bölümü kolaylaştırabilirsiniz. Kolay gelsin.

 3. eyüp çıkrık 25 Mart 2015 at 14:49 - Reply

  Bende şu an 880 inci bölümdeyim . ama sürekli oyun bitiyo yeni bölümler açacaz diye bekletiyolar …

 4. Ferhat 13 Temmuz 2015 at 12:39 - Reply

  135.bolumu gecemiyorum nasil oynaniyor..

  • Erdem Çilingiroğlu 04 Ekim 2015 at 19:10 - Reply

   Merhaba,

   135. Bölüm en zor ellerden bir tanesi. 45 hamlede 5 Bomba ve en az 10.000 puan almanızı gerektiriyor. Bolca çoklu şeker yok edip, Özel şekerlerden yapmanızda fayda var. Son çare olarak hile yapabilir ya da para harcayabilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 5. Zekiye 01 Eylül 2015 at 20:08 - Reply

  Bende 1145. Bölümü oynadım ve 5 gündür devamı gelmiyor ve buda can sıkıcı bu kadar geç gelmesi

 6. Musa korkmaz 14 Aralık 2017 at 01:55 - Reply

  2960. Leveldeyim siz daha zor bölüm görmemişsiniz tabi geçemeyip oyunu bıraktıysanız?

 7. koray 31 Aralık 2018 at 21:59 - Reply

  136 bolumdeki cikolata benzeyen sey nedir gecemiyorum nasil yapmam gerekiyo

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Related Posts