Google Chromium OS (Google’un İşletim Sistemi) – Tanıtım Videosu

Picture1

Merhabalar arkadaşlar,

Bu videomuz; Herkesin merakla beklediği Google’ın İşletim Sistemi Olan Google Chromium OS’in BETA versiyonlarlarından 4.0.253.0 versiyonunu inceleyeceğiz.

Bu videomuzda bir ilki gerçekleştirmeye çalıştık. İlk Türkçe inceleme videosu diyebilirim. Videomuz ilk olarak ÇözümPark Bilişim Portalında 10 Haziran 2010 tarihinde yayınlandı. Bu link’ten ÇözümPark üzerideki sayfaya ulaşabilir ve yorumları okuyabilirsiniz.

İncelemesini yaptığım sürüm bir BETA olduğundan, bazı fonksiyonlarının eksik olabileceği ve çalışmasında sıkıntılar yaşanabileceğini yada çıktığı gün çok farklı bir şekil alabileceğini ifade etmek isterim.

Google arama motoru ile girdiği bu sektörde sağlam adımlarla hareket etmeye devam ediyor. Yazdığı onlarca uygulamanın yanında “ha el attı, ha atacak” derken. En sonunda Bilişim Uzmanları tahmininde yanılmadı ve Google İşletim Sistemi yapma kararı aldı. 2009 yılının son aylarında yani 4. çeyreğinde bunu resmi olarak duyurdu. Birkaç ekran görüntüsü de paylaştı. Bir müddet sonra Chrome Ürün Müdürünün de katıldığı bir demo gerçekleştirildi.

Bende Chromium OS’i elde etmeyi başardım ve ilk demoyu sizler için hazırladım. İyi Seyirler.

Saygılarımla,

Erdem Çilingiroğlu.

[vimeo]http://vimeo.com/14474147[/vimeo]

“Google Chromium OS (Google’un İşletim Sistemi) – Tanıtım Videosu” üzerine 6 yorum

 1. Tarayıcıdan ibaret olduğunu düşünürsek yavaş bile açılıyor diyebiliriz. Google’un önünde daha çok yol var bence… Google account’un zorunlu olduğu ve internet olmadan açılmayan bir işletim sistemi dünyanın neresinde kabul görür bilemem. Beğenmedim.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim. Bize yeni teknolojileri test etmek düşer. Dediğiniz gibi Google’un biraz yol katetmesi gerekmekte. Bakalım gelecekte neler olacak… Saygılarımla.

   Cevapla
 2. Erdem Hocam
  Biz bu OS nasıl temin edebiliriz acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
  Elinize sağlık bu gelişmelerle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Ömer Bey merhabalar,

   Bu videonun üzerinden yaklaşış 8-9 ay geçmiştir. O dönemlerde ben Google Gruplarından bulmuştum. Elimdeki versiyonu bir yerlere upload etmeye çalışırım. Ama baya eski bir versiyon. Muhtemelen yeni paketler çıkmıştır. Ayrıca benim elimdeki VMDK dosyasıydı (VMware Disk File) Müsait bir zamanımda yeni sürümüne bakmaya çalışacağım. Saygılarımla.

   Cevapla
 3. Google her şeyi Web’den kontol edebileceğin bir sistem hazırlamış gibi geldi bana.Bir tarayıcı bir İşletim Sistemi olabilir mi sorusuna,henüz mantıklı bir açıklama getirmek zor gibi 🙂

  Cevapla
 4. Kesinlikle öyle. Zaten uygulamayı çalıştırdığınızda (ben uygulama diyorum) bir web tarayıcı ve içerisinde yine web sayfalarına bağlantılar içeren ikonlar geliyor. Bende bir işletim sistemi diyemem ama OS ibaresinden dolayı Google’u kırmak istemedim. =)

  Ama her an herşey olabilir. Google neticede ciddi bir firma. Çoğu dalda da MS’in rakibi. Bakalım zaman ne gösterecek.

  Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.